Кости на мъж от владетелски род открити на Калиакра
Снимки: национален исторически музей (НИМ)
Името му е изписано на намерения златен пръстен, който го свързва и с деспот Добротица, и с Палеолозите
Масивен златен пръстен с монограм, апликации и катарама за колан, както и копчета за дреха са сред първите находки от богатото погребение от втората половина на XIV век, разкрито при разкопките на Калиакра под ръководството на доц. д-р Бони Петрунова (НИМ).
„Погребаният е знатен благородник, почти сигурно от рода на деспот Добротица. На пръстена е изписано името му – Георги, както и че е господар на Калиакра. А отстрани се вижда знакът на Палеолозите – коментира доц. д-р Бони Петрунова пред Archaeologia Bulgarica. – Костите са на млад мъж, но в лошо състояние. Те ще бъдат изследвани от антрополог, ще опитаме да направим дори ДНК анализ.Ще дадем в лаборатория и останките от тъканта, с която е било покрито лицето на покойния.“
Най-интересният въпрос е кой точно е Георги от Калиакра? Каква е връзката му с династията на Палеолозите и с едновременно с това с Добротица, владетелят на Добруджанското деспотство през 1347 – 1385 г.? Знае се, че Добротица първоначално воюва с господаря на Загорското деспотство Михаил Палеолог – син на византийския император Йоан V Палеолог. Но после двамата сключват мирен договор с дълготрайни общи цели, защото дъщерята на българския феодал се омъжва за сина на Михаил Палеолог. Възможно ли е погребаният на Калиакра (столица на Добруджанското деспотство тогава) да е дете от този брак, тоест внук на Добротица?
Засега това е само хипотеза. Archaeologia Bulgarica ще следи с интерес резултатите от лабораторните анализи, но се радва заедно с колегите от НИМ на интересните находки, които вече втора година излизат при разкопките на Калиакра. Тук може да видите още подробности около сегашното откритие:
А тук – и фактите около съкровището от 957 предмета в глинено гърне, открито от същия екип под подовата настилка на помещение от XIV в. на Калиакра миналата година: