Персей и Андромеда в деултумската трактовка на мита
Паметникът е бил покрит с пигменти, следи от които са се запазили до наши дни
Милена Райчева
Още един фрагментиран скулптурен паметник се сглобява бавно и търпеливо в Деултум. Този път задачата е по-предизвикателна от реконструкцията на статуята на Минерва с релефния щит, защото в случая става дума за скулптурна група. Тя изобразява популярна в античното изкуство митологична сцена – героят Персей спасява Андромеда от морското чудовище Кетос. Той прави това с помощта на главата на Горгона Медуза, която вкаменява звяра.
Отново историята на събиране на парчетата е дълга – дотук 21 фрагмента са открити в периода 1986-2026 г., а разпознаването на групата се осъществява едва през 2024 г. Също като статуята на Минерва, и този паметник е бил с внушителни размери – 2,20-2,50 м, и се разкрива в пласт от насипани деструкции след катаклизъм, сполетял града. Нещо повече, скулптурната група също е изобразена в градското монетосечене. Тя се появява върху деултумските монети по време на краткото управление на император Макрин (217-218 г.) и съществува до края на функционирането на монетарницата, т.е. около 30 години и при различни императори, което подчертава значимостта на групата за древните жители. Поради размера и важността си, скулптурната група несъмнено е била разположена в обществено пространство и е била разпознаваем символ за своите съвременници. Групата е изваяна от проконески мрамор, а изработката е майсторска, с фино предадени детайли като вени по кожата, кичури коса и дипли на драперията.
Този път мраморният „пъзел“ е и цветен. Паметникът е бил покрит с различни пигменти, следи от които и до днес са видими с просто око, а предстоящи лабораторни анализи ще разкрият с по-голяма точност цветовите нюанси и състава на багрилата.
Групата с Персей и Андромеда е само един от скулптурните паметници, които в момента се изследват в рамките на два научни проекта (Фонд „Научни изследвания“ и НАИМ-БАН): „From Deultum to DigiDeultum: Upgrading the historical narrative“ (ФНИ) и „Stone sculpture from Roman Deultum and its territory“. Делото е на екип от специалисти от различни институции (НАИМ-БАН, Институт по органична химия с център по фитохимия, НХА, Институт по изследване на изкуствата), а крайната цел е дългоочакваното публикуване на каменната пластика от античния град и неговата територия