Нова книга за Западното черноморско крайбрежие през Късната античност
Националният исторически музей публикува онлайн издание на проф. д-р Иван Христов, посветено на тайните на подводната археология и на Черноморското крайбрежие през Късната античност.
Акцент в книгата „Archaeology of the Pontic Coast. Coastal Fortresses, Settlements and Harbour Zones in the Province of Moesia Secunda“ е историята на крепостите, селищата и пристанищните зони в крайбрежната зона на провинция Втора Мизия. В текста намират място и описанията на раннохристиянски храмове, построени извън крепостните стени, но в близост до малки заливи и речни устия. Новото изследване обхваща територия, заключена между реките Батова и Двойница – източната брегова граница на провинцията, през периода на Късната античност. Разгледани са въпроси, свързани с югоизточната, със североизточната и с източната граница на провинция Втора Мизия; на фокус са съвременната географска подялба на територията, особеностите на изследваната брегова ивица и плитководната (прибрежна) зона; описани са крепости, селища, храмове и пристанищни зони.
В заключителната част са представени някои проблеми и тенденции при проучването – както на сухоземните обекти, така и на тези под вода.
Книгата на проф. Христов не само обобщава вече известни данни от изворите и от проведените археологически изследвания, но включва и нови, непубликувани данни и материали от собствени проучвания през периода 2023 – 2024 г. Сред тях са експедицията в акваторията на нос Киллик до устието на р. Камчия, геофизичните проучвания до нос Киллик и потъналия остров до устието на р. Камчия, подводните изследвания в залива Ески баалък до нос Галата, подводният оглед в пристанищната зона на крепостта Кастрици, теренните обходи в землището на с. Кранево, Близнаци, Шкорпиловци, гр. Бяла и др. Включени са обстоятелствата при откриването и описанията на археологически материали, съхранявани във фондовете на музеите в гр. Бяла и Варна.
Изданието е достъпно тук: ivanhristov.academia.edu.