Свети Петър в Деултум
Добрина Харбалиева
Частично запазено изображение на св. Петър с надпис, който го идентифицира, излезе при сглобяването на няколко фрагмента от плитка стъклена купа. Те бяха открити в продължение на два археологически сезона (2020 и 2021 г.) на територията на Деултум при проучването на помещения от късноантична сграда, опожарена и разрушена през третата четвърт на V в.
Купата е изработена чрез свободно издухване от прозрачно стъкло със зеленикав оттенък. Изображението е нанесено огледално, чрез гравиране по външната повърхност на съда, за да може да се гледа отгоре.
Запазена е главата на светеца – с брада, в профил наляво. От двете му страни са изобразени три осемлъчни звезди, вижда се и лаврова клонка. Над главата е гравирано име на гръцки език: Πέτρο[ς]. Предполагаме, че върху купата е бил изобразен не само св. Петър, но и св. Павел – двамата вероятно са били разположени един срещу друг. Подобни сюжети са откривани върху стъклени купи от Средиземноморието през IV – V в.
Именно по това време християнската тематика се появява върху съдовете наред със сцените с митологичен или ежедневен характер. Имало е специализирани работилници за изработката им, всяка със своя специфична техника на гравиране и трактовка на сюжетите. А това може да насочи съвременните изследователи към конкретен географски район.
Св. Петър от фрагментите, открити в Деултум, има по-скоро източни черти. Стилистиката на гравиране на образа много се доближава до подобни стъклени съдове, чийто произход е от Източното Средиземноморие. Вероятно тази купа е внесена оттам.
За какво е била използвана? Дали е била изработена с литургично предназначение? И дали нейният собственик е бил духовно лице? Можем ли да я свържем с определени християнски свещенодействия? Или купата е била скъп съд, употребяван в дома на богат християнин?
Предположенията са много, но само бъдещите археологически проучвания биха могли да дадат някакви отговори.
Този материал достигна до вас благодарение на подкрепата на НФ „Култура“.