Чисто злато и помпейско червено в Хераклея Синтика
На 23 юли медийната ни платформа Archaeologia Bulgarica показа в клип „помпейското“ червено на мазилката в едно от светилищата на форума в Хераклея Синтика – редом до рухналите от земетресението арки в близост. И по реакциите след това си дадохме сметка още веднъж колко голям е интересът към всичко, свързано с града и сполетялото го разрушително природно бедствие в края на IV в.
В Хераклея Синтика (за разлика от Помпей), няма следи от вулканично изригване през цялото му съществуване. Но археолозите намират
разнообразни знаци за паниката, която се е разгоряла при трусовете. Така например при разкопките през август миналата година в едно от верижните помещения, разположени по северния край на форума, беше намерена масивна златна огърлица – зарита в дебел пласт рушевини, причинени от земетресението. „Заедно с нея открихме и две късноримски монети, едната е отсечена при управлението на Константин Велики – коментира ръководителят на разкопките доц. д-р Людмил Вагалински. – Златната огърлица е произведена през втората половина на ІV век, дълга е 49 см и тежи 49,15 г, а кукичката на закопчалката е изправена. Вероятно тази повреда е една от причините накитът да бъде изгубен при бягството от града.“
Огърлицата вече е изследвана по всички възможни недеструктивни начини, а доц. д-р Вагалински е обобщил резултатите и е направил изводите от тях в статия, която ще излезе скоро в тематично издание на Университета в Познан. Но специално за Archaeologia Bulgarica авторът издаде още малко подробности: според анализите плетената част на бижуто и неговата закопчалка са направени от почти чисто злато, съответно 22,62 и 22,58 карата. Примесите от сребро и мед са в рамките на природните стойности на самородното злато. Огърлицата е тип „истмион“, появил се през ІІ век и добил популярност през ІІІ-ІV век.